داده کاوی

✅ می گویند یکی از درآمد های نرم افزار های پیام رسان مانند تلگرام یا واتساپ، فروش اطلاعات است …. اما چگونه؟…. چگونه از بین سیل عظیم داده های اینترنتی، اطلاعات مفید استخراج می شود..

داده کاوی عبارت است از “استخراج اطلاعات و دانش و کشف الگوهای پنهان از پایگاه داده‌های بسیار بزرگ”

از ترجمه تحت اللفظی Data Mining ( داده ها و استخراج معدن) می توان به مقصود این ابزار پی برد.

به بیان ساده تر، داده کاوی یا کشف دانش از پایگاه داده ها
(Knowledge Discovery of Database ; KDD).

داده کاوی (Data Mining) مجموعه ای از ابزارهای مهم و کاربردی است این ابزارها ممکن است مدلهای آماری، الگوریتم‌های ریاضی و روش‌های یاد گیرنده (Machine Learning Methods) باشند. داده کاوی در هر رشته و حوزه کاری، که داده و اطلاعات وجود دارد، می تواند کاربرد داشته باشد. اصولا در داده کاوی، سعی می شود انبوه داده ها و اطلاعات در دسترس، به طریقی به نوعی از دانش تبدیل شود، که بیانی بسیار خلاصه و مفید از پدیده ها را ارائه می نماید.
این گونه مطالعات و کاوش‌ها را به واقع می‌توان همان امتداد و استمرار دانش کهن و همه جا گیر آمار دانست. تفاوت عمده در مقیاس، وسعت و گوناگونی زمینه‌ها و کاربردها، و نیز ابعاد و اندازه‌های داده‌های امروزی آن است.

✅ حال اگر بخواهیم به سوالی که در ابتدا مطرح شد جوابی یک کلمه ای بدهیم، آن چیست؟….. راهنمایی میکنم … آن کلمه چهار حرفی است.

برخی تفاوت های داده کاوی با دیگر روشهای آماری

✅ حجم بزرگ داده ها

✅ در اغلب روشهای آماری معمولا فرضیه ای مطرح می شود و سپس بر اساس مشاهدات به اثبات یا رد آن می پردازیم اما در داده کاوی به کشف الگوها و روابط منطقی یا به عبارتی به کشف دانش پرداخته می شود.

✅ در داده کاوی علم آمار با تئوری های پایگاه داده ها، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (یکی از شاخه های هوش مصنوعی) درآمیخته می شود.

ممکن است بپسندید...

پست های محبوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *